Anne Sütünü Artıran Besinler - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Anne Sütünü Artıran Besinler

anne sütünü artıran besinler

anne sütünü artıran besinler

Anne sütünü artıran besinler, anne adayları hamile olduklarını öğrendiklerinde tüm odakları bebekleri üzerinde olur. Bebeğin, anne karnından doğum sürecine kadar sağlıklı gelişmesi ve büyümesi en arzu edilen şeydir. Doğum sonrasında bebeğin sağlıklı gelişimi açısından en önemli besin anne sütüdür. Bir bebeğin en temel besin değeri ihtiyacıdır. Anne sütü, bebeğin gelişimine katkı sunduğu kadar anne ve bebek arasındaki duygusal bağı da güçlendirmektedir. Tüm hekimler, ilk 6 ayda anne sütünün önemini vurgulamaktadır. 6 ay sonunda ek gıdaya geçilse de bebek 2 yaşına gelene kadar anne sütüne devam edilmelidir. Anne adaylarının en büyük endişelerinin başında ise bebeğin dünyaya gelmesinden sonra sütünün yeterli miktarda gelip gelmeyeceğidir. Annenin yaşam şekline ve beslenmesine bu nedenle özen göstermesi gerekir.

Anne Sütü Neden Önemlidir?

Anne sütünün %87’si su, %1’i protein, %7’si laktoz ve %4’ü yağdan oluşur. Bebeğin ihtiyacına göre kendiliğinden değişebilen, dinamik ve antienfektif bir gıdadır. Bir bebeğin en önemli besini olan anne sütünün oluşumu fiziksel, hormonal ve psikolojik unsurların etkilediği kompleks bir süreçtir. Halk arasında annelik hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu doğum sürecinin sona ermesiyle beraber en üst seviyelere ulaşır. Bu sayede anne sütü oluşmaya başlar. Oksitosin yani sevgi hormonu da anne sütünün meme ucuna gelmesini sağlar. Sindirim sistemleri gelişmemiş bir bebek için anne sütü kolaylıklar sindirilebilen bir besindir. Anne sütü, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimine olumlu katkılar sunar. Ayrıca bebeğin bağışıklık sistemini de güçlendirerek onu enfeksiyonlara karşı korur.

Anne Sütünü Artıran İpuçları

Anne Sütünü Artıran Besinler

Laktojenikler yani galaktagoglar anne sütü üretiminin artmasında etkin rol oynayan maddelerdir. Bu maddeleri tüketmek, psikolojik olarak rahatlamanın yanında prolaktin hormonunu da üst seviyelere çeker. Bir annenin sütünü artırması için tüketeceği gıdalar; su, maden suyu, yeşil yapraklı bitkiler, fesleğen, havuç, tahin, protein, yulaf, bitki çayları, amber çayı, somon balığı, çemen otu, susam, kuru yemiş, kayısı, kimyon, kırmızı pancar, sarımsak, beyaz üzüm ve kahverengi pirinç olmalıdır.

Exit mobile version