Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

bebeklerde diş çıkarma

bebeklerde diş çıkarma

Bebeklerde diş çıkarma süreci ebeveynler açısından oldukça zor geçen bir dönemdir. Süt dişleri olarak bilinen birincil dişler 6-12 ay arası çıkmaktadır. 3 yaşına gelindiğinde 20 adet olarak çıkan süt dişleri 6-7 yaşlarına kadar görevini yapar. Bazı bebekler dünyaya geldikleri anda birkaç dişe sahip olabiliyor. Bazı bebeklerde ise 12 ay geçmesine rağmen diş çıkmayabiliyor. Her bebeğin diş konusunda kendine özel bir gelişim süreci vardır. Bu nedenle ebeveynler endişe duymamalı ve çevreden gelen duyumlara kulak asmamalıdır.

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır?

Bebekler 3. ayından itibaren birçok şeyi ağzına sokarak keşfetmeye meyillidir. Ayrıca bu dönemde ağızdan salya da akabilir. Bu gibi durumlarda ebeveynler ”bebeğimin dişi erken çıkıyor” endişesine kapılır. Aslında bu hareketler bebeğin gelişiminin bir parçasıdır. Bebeklerin süt dişleri yani birincil dişler 6. aydan itibaren çıkar. Bu süreden önce çıkan dişler herhangi bir gelişim bozukluğu anlamına gelmemelidir. Bebeklerde ilk çıkan dişler alt kesici dişleridir. Sonrasında diğer dişler sırası ile çıkar ve en son azı dişleri gelir. 3 yaşına gelindiğinde ise 20 adet süt dişi bebeğin ağzında olur.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde diş çıkarma süreci ebeveynler açısından oldukça zor bir dönemdir. Ancak unutulmamalıdır ki; diş çıkarma belirtileri her bebekte aynı şekilde kendini göstermez. Bu nedenle ebeveynler belirtileri iyi gözlemlemeli ve bu yönde adımlar atmalıdır. Diş çıkarma belirtilerini sıralayacak olursak;

Bu belirtilerden birkaçının görülmesi halinde bebeğin diş çıkardığı söylenebilir. Ancak bu belirtiler başka sağlık sorunlarında da görülebileceği için bir sağlık kuruluşuna görünmekte fayda vardır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası

Üst Ön Dişler: 6-8 ay aralığında patlar ve 6-7 yaş aralığında dökülür
Üst Yan Dişler: 9-11 ay aralığında patlar ve 7-8 yaş aralığında dökülür
Üst Köpek Dişleri: 16-20 ay aralığında patlar ve 10-12 yaş aralığında dökülür
Üst Küçük Azılar: 12-16 ay aralığında patlar ve 9-11 yaş aralığında dökülür
Üst Büyük Azılar: 20-30 ay aralığında patlar ve 10-12 yaş aralığında dökülür
Alt Ön Dişler: 5-7 ay aralığında patlar ve 6-7 yaş aralığında dökülür
Alt Yan Dişler: 10-12 ay aralığında patlar ve 7-8 yaş aralığında dökülür
Alt Köpek Dişleri: 16-20 ay aralığında patlar ve 9-12 yaş aralığında dökülür
Alt Küçük Azılar: 12-16 ay aralığında patlar ve 9-11 yaş aralığında dökülür
Alt Büyük Azılar: 20-30 ay aralığında patlar ve 10-12 yaş aralığında dökülür

Exit mobile version