Bebeklerde Emzik Kullanımı - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Bebeklerde Emzik Kullanımı

bebeklerde-emzik-kullanimi

bebeklerde-emzik-kullanimi

Bebeklerde emzik kullanımının birtakım faydaları vardır. Ancak emzik kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlarında göz ardı edilmemesi gerekir. Dünya genelinde bebeklerin %86’sı emzik kullanmaktadır. Emzik kullanma alışkanlığı ebeveynler tarafından doğal bir davranış olarak kabul görür. Bebekler emzik kullanımına çok çabuk adapte olurlar. Emzik ile kurulan güçlü bağlar kimi zaman ebeveynleri endişelendirmektedir. Emziği kullandırmaya alıştırmak kolay ancak bıraktırmak oldukça zordur. Zorlu bir süreç gerektirebilir.

Emzik Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Ancak bebeklerde emzik kullanımı en fazla 2 yaşına kadar olmalıdır. 2 yaşından sonra emzik emme alışkanlığı devam eden çocukların diş ve diş etinde çeşitli sorunlar oluşabilmektedir. 3-4 yaşlarına kadar emzik emen çocukların üst çene yapılarında şekil bozukları geliştiği bilinmektedir. Ayrıca yine bu çocuklarda kulak ve boğaz rahatsızlıkları da sıkça görülebilmektedir.

Emzik Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Emziğin üzerinde bulunan taban kısmı bebeğin emziği yutmasını engeller. Bu kısım plastik maddeden üretilir ve bebeğin burun deliklerini kapatmayacak şekilde tasarlanır. Emzik kısımları ise kauçuk veya silikon maddeden üretilir. Kauçuk dayanaklı ve lastik bir maddedir ayrıca doğaldır. Bebeğin diş çıkarma dönemi ise kauçuk emzik kullanmak daha doğru olacaktır. Dişleri henüz çıkmamış bebeklerde ise silikon emzik tercih edilmelidir.

Emzik kesinlikle şekere veya başa batırılmamalıdır. Bu tarz alışkanlıklar bebeğin diş ve diş yapısına büyük zararlar verir. Bebeklerin süt dişleri kalıcı değildir. Alttan gelen dişler olacağı için bu tarz bir alışkanlık gelen dişlere içinde zararlı olacaktır. Emziğin temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Kauçuk emzikler soğuk silikon emzikler ise sıcak su ile sterilize edilmelidir. Ayrıca ufak bir aparat ile emziği bebeğin üstüne tutturmak hijyen açısından da önemlidir. Ortodontik olarak tanımlanan emziklerin diş sağlığına iyi geldiği söylenmektedir. Bu emzikler 1 yaş üzeri bebeklerde kullanılır.

Etiketinde standartları içermeyen emzik ürünleri kesinlikle alınmamalıdır. Taban kısmında delik olup olmadığına dikkat edilmelidir. Delikli tabanı olan emzikleri almak daha doğru olacaktır. Emzik her yere düştüğünde mutlaka iyice yıkanmalıdır. Bulaşık makinesine kesinlikle atılmamalıdır.

Exit mobile version