Bebeklerde Konak Neden Olur? - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Bebeklerde Konak Neden Olur?

bebeklerde konak

bebeklerde konak

Bebeklerde sıkça görülen sarımsı renkteki saç derisi pullanmalarına konak denir. Özellikle bebek doğduktan sonraki ilk aylarda oluşan konak, kabuk şeklindedir ve bazı bebeklerin başında kızarıklığa sebep olan bir tabaka haline dönüşebilmektedir. Bu sorun bebeğin genel sağlık durumunu olumsuz etkilemez. Evde uygulanabilecek basit teknikler ile tedavi edilebilir bir sorundur. Konak probleminin temel oluşum nedeni; ciltte üretilen yağın (sebum) birikmesi ile oluşur.

Bebeklerde konak neden olur sorusu her anne babanın merak ettiği ve çözüm aradığı basit sorunlardan biridir. Bebekler doğumlarından sonraki ilk aylarda hızla büyür. Bu süreçte deri altındaki yağ bezleri aşırı çalıştıkları için fazla miktarda yağ üretir ve oluşan yağ tabakası ölü deri olarak cilde yapışır. Bu durum konak adı verilen saç diplerinde pullanma sorununa neden olur. Konak oluşumunun diğer bir nedeni ise annenin hamilelik dönemi boyunca beslenme tarzıdır. Ayrıca genetik yatkınlık ile bebeğin alerjik yatkınlığı da konak oluşumuna neden olabilmektedir. Konak sorununun hijyen ile hiçbir alakası yoktur.

Konak nedeniyle ortaya çıkan sarımsı pullar bazen bebeğin kaşlarına kadar ve daha nadiren vücutlarına, özellikle de koltuk altlarına inebilir. Birkaç gün geçmesinin ardından bu pullar kuruyarak kabuksu bir döküntüye dönüşür ve sonunda doğal yollarla dökülür. Bu süreçte bebeğin saçları dökülebilir. Ancak bu durum herhangi bir sorun oluşturmaz ve saçlar tekrar uzar. Bu pullar şekilleri itibarı ile hoş görünmese de bebekte bir acıya neden olmaz. Sadece huzursuzluk yaratabilir. Yetişkin bireylerin saçında çıkan kepek ne ise bebeklerde çıkan konakta aynı anlama gelmektedir. Yani bu durum yağlı deri ile alakalıdır.

Bebeklerde Konak Nasıl Temizlenir? Konak Tedavisi

Görüntüsü ile ebeveynleri rahatsız eden konağın bir hastalık olarak görülmemesi gereklidir. Bu nedenle konak sorunu için özel bir tedavi şekli yoktur. Hiç müdahale edilmese bile zamanla kendiliğinden geçer. Ancak bazı durumlarda pullanmalar artmışsa, anne babalar sıklıkla ”bebeklerde konak nasıl temizlenir?” sorusuna yanıt aramaya başlar. Bu durum için evde uygulanabilecek bazı basit yöntemler ile konak temizliği yapılabilir. Ancak yine de bir çocuk doktorunun da onayını almak doğru olacaktır. Evde uygulanabilecek bu yöntemler;

Konak sorunu genellikle 3 ay içerisinde kendiliğinden yok olabilmektedir. Ancak bazı konak vakaları 1 sene kadar sürebilmektedir. Bazı konak türleri inatçı olabilir ve bu durumda da uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.

Exit mobile version