Bebeklerde Sarılık Belirtileri ve Tedavisi - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Bebeklerde Sarılık Belirtileri ve Tedavisi

bebeklerde sarılık

bebeklerde sarılık

Bebeklerde sarılık yenidoğanların üçte ikisinde görülen, kendiliğinden geçen ancak bazı vakalarda ciddi sağlık sorunlarına neden olan bir hastalıktır. Genetik nedenler, düzensiz ve yetersiz beslenme, erken ya da geç doğum gibi birçok faktör, yenidoğan bebeklerde sarılık hastalığının ortaya çıkmasında büyük rol oynuyor. Bu noktada ebeveynlerin dikkatli olması ve belirtileri fark etmesi halinde hemen bir doktora başvurması gerekir. Bu hastalık kandaki ‘bilirubin’ adlı maddenin yükselmesi ile ortaya çıkar. Deri ve yanakların içi, gözün beyaz kısmı gibi bölgelerde biriken bu madde nedeniyle bebeğin teni sarı renge bürünür.

Sarılık hastalığı şiddetlendikçe sırasıyla yüz, gövde, kol ve bacaklar ile en son olarak el içi ve ayak tabanında sarımsı renkler ortaya çıkar. İyileşme süreci ise ayak bölgesinden kafa bölgesine doğru ilerler. En son olarak ise gözlerdeki beyaz kısımlar düzelir. Hangi bebeğin tedavi edilmeyi gerektirecek düzeyde sağlık sorunları yaşadığına karar verebilmek bu noktada önemli bir faktör. Kesin tanıyı koyabilmek için takibin mutlaka bir uzman hekim tarafından yapılması gerekir.

Bebeklerde Sarılık Bulaşıcı mıdır?

Yenidoğan bebeklerin sarılık olması durumunda ebeveynlerin en çok sorduğu soru bu hastalığın bulaşıcı olup olmadığıdır. Bebeklerde sarılık bulaşıcı değildir. Bulaşıcı olan sarılık tipleri Hepatit A, B ve C olanlardır.

Bebeklerde Sarılık Değeri Kaç Olmalıdır?

Bilirubinin kandaki normal oranı yenidoğan sağlıklı bir bebekte 1-2 mg/dl’dir. Bu değer 5 mg/dl’yi geçtiğinde sarılık problemi gözle fark edilebilir bir duruma gelir. İlk belirti bebeğin gözlerindeki beyazlıkların sararmasıdır. Bilirubin seviyesinin kandaki miktarı ile vücuttaki sararmanın oranı ve gözlendiği bölgeler ilişkilidir.

Bebeklerde Sarılık Belirtileri

Yenidoğan sarılığı yüz bölgesinde başlar, sonrasında gözdeki beyaz alanları sarar. Kandaki bilirubin seviyesinin artmasıyla sırasıyla göğse, karına, kol ve bacaklara doğru yayılır.

Bebeklerde Evde Sarılık Nasıl Geçer?

Bebeklerde hafif sarılık belirtileri görülmesi halinde sürekli emzirilmelidir. Devamlı olarak emzirilen bebek idrar yolu ile birikmiş bilirubin miktarını dışarıya atacaktır. Ayrıca bebeğe sarı renkli elbiseler giydirmekte yarar sağlamaktadır. Eğer bu uygulamalar işe yaramaz ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bebeklerde Sarılık Tedavisi

Tedavi gerekliliği 3 faktöre göre saptanır. Bu faktörler bebeğin ağırlığı, kaç günlük olduğu ve kandaki bilirübin seviyesidir. Hastanede tedavi gerekip gerekmediğine çocuk doktoru bu faktörleri göz önünde bulundurarak karar verir. Yenidoğan sarılığı, bebeğin düzenli olarak emzirilmesiyle genellikle iki hafta içinde kendiliğinden düzelir. Fakat bu dönemde uzman hekim tarafından uygun şekilde takibi önem taşır.

Eğer tüm uygulamalara rağmen bilirubin seviyesi yüksek ise bebek “fototerapi” olarak bilinen özel dalga boyunda ışık yayan lambalar altında ışık tedavisine tabi tutulur. Bu ışık sarılığa neden olan bilirubin maddesinin idrarda çözünerek vücuttan atılmasını sağlar. Fototerapi cihazı bebeğe hiçbir şekilde zarar vermez. Bebeğin gözleri, yayılan bu ışıktan zarar görmemesi için kapatılır.

Exit mobile version