Çocuğu Emzikten Vazgeçirme Yöntemleri - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Çocuğu Emzikten Vazgeçirme Yöntemleri

emzikten vazgeçirme yöntemleri

emzikten vazgeçirme yöntemleri

Çocuklar 2 yaşına geldiklerinde ebeveynlerin en çok merak ettiği konuların başında emzikten vazgeçirme yöntemleri gelir. Emziğin 2 yaşından sonra çocukların diş ve çene yapılarına zararı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle 2 yaşından sonra emzik kullanma alışkanlığı sona erdirilmelidir. Bebeğin doğumundan sonra emzik kullanıp kullanmayacağı ebeveynlerin kendi kararıdır. Doğru emzik kullanımının yararları vardır. Bebeğin emme refleksinin gelişmesi, çene kaslarının güçlenmesi emziğin faydaları arasında yer alabilir. Peki emzikten vazgeçirme yöntemleri nelerdir?

Emziğin Ucu Kesilmeli

Çocuğun devamlı kullandığı emzik ucu kesilmelidir. Kesilen emzik çocuğun ağzına verilir ve emziğin ucundan gelen acı tat rahatsızlık hissi yaratır. Hatta çocuk emzikten iğrenme noktasına gelebilir. Ancak yedekte bir emzik tutmakta da fayda vardır. Çocuk inatla emzik krizine girerse yedek emzik devreye sokulmalıdır.

Ayrıca emziğin ucuna hafif acı içerikli şeyler sürülmesi de çocuğu emzikten vazgeçirebilir. Ebeveynlerin en çok kullandığı yöntem ise acı biber salçasıdır. Tırnak yiyen çocuklar için kullanılan acı tırnak cilası da yine emziğe sürülebilir.

İkna Yöntemiyle Vazgeçirme

2 yaşını aşmış çocuklarda kullanılabilecek bir emzik bıraktırma yöntemidir. 2 yaşından sonra çocuklar söylenenlerin bir kısmını algılar ve anlar. Ancak bu yöntemde ebeveynlerinde sabırlı olması gerekir. Emziği bırakması konusunda çocuğun ödüllendirileceği idrak ettirilmelidir. Bu sayede çocuk emziği düşünmekten ziyade alacağı ödüle odaklanır. Ya da sanki noel babaya mektup yazıyormuş gibi davranıp ondan hediyeler isteyebilirsiniz. Hediyelerin geleceğini anlayan çocuğa ”ama bizimde noel babaya bir şey vermemiz gerekiyor” diyerek emziği bırakmaktan söz edebilirsiniz.

Gün İçerisinde Emzikle Dolaşmasına İzin Verilmemeli

Ebeveynler çocuğun emziği bırakması konusunda kesin bir karar almışsa bu kararlarının arkasında sabırla durmalılar. Çünkü çocuk içinden kolay bir süreç değildir. Emziği ile duygusal bağlar kuran bir çocuk onunla vedalaşma konusunda büyük zorluklar yaşar.

Emzik sadece gece yatarken çocuğa verilmelidir. Özellikle bebekler 1 yaşına gelip çocukluğa adım attıklarında gündüz vakitlerinde emzik verilmemesi doğru bir karar olacaktır. Elinde sürekli emzik olan bir çocuk bu duruma alışkanlık kazanır. Alışkanlıklardan vazgeçmekte bir birey için oldukça zordur. Bu nedenle ebeveynler gün içerisinde çocuklarına kesinlikle emzik vermemelidir.

Exit mobile version