Çocuklarda Geçmeyen Öksürük Sorununa Dikkat! - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Çocuklarda Geçmeyen Öksürük Sorununa Dikkat!

çocuklarda geçmeyen öksürük

çocuklarda geçmeyen öksürük

Çocuklarda geçmeyen öksürük sorununa dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Büşra Filiz Genç, “Öksürük, kişileri koruyucu bir reflekstir ve solunum yollarına giren yabancı cisimleri, mikropları atmak için muntazam bir savunma mekanizmasıdır. Öksürmek her zaman bir sorun anlamına gelmemelidir, yapılan araştırmalara göre normal sağlıklı bir çocuk günde ortalama 10 kez öksürebilir” dedi.

Öksürüğe neden olan faktörlerin genellikle geçirilen bir gribal enfeksiyon, yani üst solunum yolu enfeksiyonları olduğunu belirten Dr. Genç, “Bu tip öksürüklere akut öksürük deriz ve yaklaşık iki hafta kadar sürer” diye konuştu. Öksürük türlerini anlatmayı sürdüren Dr. Genç, “Subakut öksürük dediğimiz tür 2 ile 4 hafta süren öksürük tipidir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinden sonra geniz akıntısı devam edebiliyor ve öksürük süresi uzayabiliyor, genellikle kendiliğinden geçiyor.

Kronik öksürük ise yaklaşık 4 haftanın üzerinde olan ve geçmeyen öksürük tipidir. Altında yatan başka bir hastalığın varlığının araştırılması gerekiyor. Solunum yollarında gerçekleşen enfeksiyonların 4 haftanın üzerinde öksürüğe neden olur ama bunun yanında astım, bronşit, zatürre, reflü, sigara dumanına maruz kalmak gibi durumlar da uzamış öksürüğe neden olabilir. Kuru öksürükte balgam olmaz ve gece saatlerinde öksürük sayısı daha da artar. Daha önce geçirilen astım, reflü gibi üst solunum enfeksiyonları bunun nedenlerinden olabilir. Balgamlı öksürük varsa ve yanında ateş, hırıltı, nefes darlığı gibi belirtiler eşlik ediyor mu, mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Zatürre hastalığı balgamlı öksürükte akla gelebilir. Bir diğer öksürük tipi de köpek havlaması tarzında öksürüktür. Bu durumda da akla gelen ilk hastalık krup olmalıdır. Bu hastalığı da viral enfeksiyon tetikler, ses tellerindeki ödem ile ilişkili olur. Şayet nefes darlığının fazla olması halinde, mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürülmesi ve hastanede tedavi edilmesi gerekir. Çocuklarda geçmeyen öksürük sorunları arasında da ilk sıralarda yer almaktadır.

Boğmaca benzeri öksürük ise boğulur tarzda bir öksürük tipidir. Art arda 10 veya 15 kez tekrarlayan, çocuğun kızarması ve morarması ile biten bir öksürüktür. Bu öksürük tipi genellikle aileleri tedirgin eder. Derhal en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Exit mobile version