Çocuklarda Kawasaki Hastalığı Endişesi - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Çocuklarda Kawasaki Hastalığı Endişesi

çocuklarda kawasaki hastalığı

çocuklarda kawasaki hastalığı

Çocuklarda kawasaki hastalığı endişesi yayılıyor! Çocuklarda kalp ve damar sağlığını etkileyen ve aralarından Fransa, İngiltere ve Belçika’nın da yer aldığı birkaç ülkede görülen yeni bir sendromun, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) bağlı olmasından şüphe ediliyor. Varlığı, İngiliz Ulusal Sağlık Sisteminin (NHS) ülke içerisinde göre alan çocuk doktorlarına yolladığı bilgi notuyla kamuoyuna yansıyan kawasaki sendromu, çocuklar arasında yüksek ateş, kızarıklık, düşük tansiyon ve solunum güçlüğü gibi belirtilerle kendisini gösteriyor.

Kalp ve damar sağlığını etkileyen sendrom, benzer belirtilerle kendini gösteren Kawasaki hastalığına benzetilirken, hasta çocukların bir kısmında Kovid-19 tespit edilmesi, yeni sendromun mevcut covid-19 salgınıyla bağlantılı olabileceği kuşkusunu beraberinde getirdi.

Toplam Vaka Sayısı 100’ü Buldu!

İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi verilerine göre çocuk hastalar, “sitokin fırtınası” olarak bilinen ve bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesiyle ortaya çıkan sendroma benzer özellikler de gösteriyor. Çoğu durumda virüsün yarattığı tahribattan ziyade, bağışıklık sisteminin aşırı tepkisi, hayati tehlikeye yol açabiliyor.

Endişelere yol açan bu sendrom, İngiltere’de şu ana kadar 19 çocukta görülürken, henüz hayatını kaybeden çocuk bulunmaması yüreklere su serpti. İngiltere’nin ardından aralarında ABD, İtalya, İspanya, Belçika, İsviçre ve Fransa’nın da yer aldığı ve bir dizi başka ülkede de ortaya çıkan yeni sendromda, şu ana kadar bilinen hasta çocuk sayısı 100’e ulaştı.

Türkiye’de Bu Hastalık Yok

Pendik Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Karadağ, bir TV kanalında “Kawasaki Sendromu” endişesi hakkında konuştu. Prof. Karadağ’ın açıklamasına göre:

“Korona hastalığı ile birlikte dijital çağ insanlığı egemenliği altına aldı. Bugün İngiltere’de bir kişi hapşırsa tüm dünya duyuyor. Bir yandan iyi ama bir yandan da tehlikeli. Şu anda covid-19 gibi tehlikeli bir durumla karşı karşıyayız. Bu salgın hastalığın bitmesiyle ne var ne yok anlayacağız. Bu sendrom yeni çıktı. Türkiye’de hafif deri döküntüleri olan çocuk hastalarımız oldu ama Kawasaki sendromu şeklinde seyreden hastamız olmadı. Bunun korona hastalığının tetikleme ihtimali var ama bağışıklık sisteminde değişikliklere neden olarak böyle bir şeye yol açabileceğini düşünüyorum. Böyle bir şeyi söylemek için henüz çok erken. Bu sendroma yakalanan vakalar o kadar az ki, Türk halkı şu günlerde böyle bir şeyi düşünmesin. Böyle çocuk hastamız yok ve belki de hiç olmayacak. İngilizler de çocuklarda kawasaki hastalığı neden ortaya çıktı halen anlayamadı.

Exit mobile version