Doğum Korkusu (Tokofobi) Nedir? - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Doğum Korkusu (Tokofobi) Nedir?

doğum korkusu

doğum korkusu

Doğum korkusu (tokofobi), doğum esnasında yaşanacak ağrı şiddetinden korkmak anlamına gelmektedir. Genel olarak evhamlı, tedirgin ve acı eşiği düşük olan kadınlarda yaygın olarak görülen bir psikolojik problemdir. Kadınlar, doğum sürecinde yaşanan ağrı ve sancılar nedeniyle kendilerinin veya bebeklerinin zarar görebileceği endişesi taşırlar. Hatta ileri vakalarda psikolojik depresyon sorunları ile karşılaşılması bile mümkündür.

Doğum Korkusu (Tokofobi) Nedenleri

Kadınların kaygı düzeyleri, davranış biçimleri ve endişe düzeyleri tokofobi oluşmasına neden olabilmektedir. Endişe ve kaygı düzeyi üst seviyelerde olan kadınlarda bilinmeyenden doğan korku daha yoğun olması sebebi ile tokofobi görülme oranı daha yüksek olmaktadır. Film veya dizilerde karşılaşılan korkunç doğum sahneleri, çevredeki kişilerden dinlenilen olumsuz doğum hikayeleri bazı kadınların doğuma olan yaklaşımını değiştirmektedir. Ayrıca eşinin veya kendi soyundan genetik problemlerin de var olması korkuyu daha da alevlendirmektedir. Planlanmamış bir şekilde kalınan hamilelikte de doğum korkusu (tokofobi) düzeyi yükselir.

Doğum Korkusunun Önüne Nasıl Geçilir?

Tokofobisi olan kadınlar çeşitli terapiler ile bu korkularından tamamen kurtulabilmektedir. Hamilelik döneminde bu tür korkuları kendilerinde fark eden kişilerin bir psikolog ile iletişime geçmesi son derece önemlidir. Şayet hamile kalmadan önce bu korku durumu fark ediliyorsa bir psikolog eşliğinde terapiye başlanmalıdır. Ayrıca doğum esnasında anne adayının güvendiği birinin yanında olacağını bilmesi de tokofobiyi azaltabilmektedir. Daha önceden zor bir doğum süreci geçiren kişilerin hikayelerini de dinlememeleri ve o ortamdan uzaklaşmaları gerekir. İlk bebeğine hamile kalan anne adaylarının eşleri ile beraber doğum kurslarına da katılması bu endişe düzeyini aşağıya çekecektir. Hamilelik süresince eş desteği de son derece önemli bir husustur. Anne adayı kendini ne kadar güvende hissederse bu psikolojik sorunun o denli üstesinden gelebilecektir.

Film ve dizi sahnelerinde gerçekleşen korkunç doğum sahnelerinin de izlenmemesi gerekir. Bu görüntülerin yerine daha çok bebek gelişimi ve bakımı ile alakalı videolar izlemek doğru bir karar olacaktır. Böylece anne adayı vaktini yararlı bilgilere harcayacak ve doğumdan sonra daha bilinçli bir ebeveyn haline gelecektir. Bu konularda kitaplarda bulunmaktadır. Güvenilir kaynaklardan basımı yapılan kitaplar okunmalı ve daha kapsamlı bilgi sahibi olunmalıdır.

Exit mobile version