Hamile Kalma Şansını Artıran Öneriler - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Hamile Kalma Şansını Artıran Öneriler

hamile kalma

hamile kalma

Herhangi bir genel sağlık sorunu olmayan kadınların hamile kalma şansının daha yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, “Yaşam tarzında yapılacak bazı değişiklikler hamile kalma şansını kolaylaştırabilir ve sağlıklı bir gebeliğe başlangıç için fayda sağlar. Aşırı kilo (obezite), Diyabet (şeker hastalığı), astım (solunum) gibi bazı rahatsızlıklar hamile kalmanızı etkileyebilir. Düzenli olarak korunma yöntemi kullanmadan cinsel ilişkiye giren çiftlerin %84’ü bir yıl içinde hamile kalacaktır. Hamile kalamayanların yarısı da ikinci yıl içinde bu şansı yakalayabilecektir” dedi.

DİYET VE EGZERSİZ

İhlas Haber Ajansına verdiği demece göre, aşırı şişmanlık veya zayıflığın hamile kalma şansını etkileyebileceğini belirten Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, “Çok fazla veya çok az seviyede olan vücut yağı adet düzenini etkileyerek hamile kalma şansı üzerinde olumsuz etki yapabilir. Eğer anne adayı olarak vücut kütle endeksiniz (BMI) 20-25 arasında ise sağlıklı kilodasınız. Vücut kütle endeksi 30 dan fazla 19 dan az olan kadınların gebe kalmada şansları daha az olacaktır. Eğer erkek tarafında vücut kütle endeksi 30’un üzerinde ise onunda fertilitesi normalden az sayılır. Şayet gebe kalmak istiyorsanız ya da gebeyseniz alkol tüketmeyi bırakmanız gerekir. Alkol aynı zamanda erkek tarafının sperm sayılarınıda olumsuz etkiler.

Sigara kullanımı ve pasif içicilik dahil doğurganlık faktörünüzü azaltır. Sigara tüketimi ayrıca sperm kalitesi ve sayıları üzerinde de olumsuz etkiye sahiptir. Kafein içerikli kahve, çay, cola gibi ürünlerin tüketimi ile doğurganlık arasında açık bir ilişki tespit edilmemiştir. Kulaktan dolma bilgilerle ve ezbere doktora danışmadan ilaç kullanılmaması önemlidir. Belki kullanılabilecek bazı ilaçlar doğurganlık şansını azaltabilecektir.” diye konuştu.

Prof. Dr. Fıçıcıoğlu, açıklamasına şöyle devam etti; “Yumurtlama (ovulasyon) zamanında girilen cinsel ilişki en yüksek derecede hamile kalma şansı sağlar. Bu durum genellikle son adetinizin birinci gününden itibaren saydığınızda 14. gün civarına denk gelecektir. Yumurta salındıktan sonra 12 ila 24 saat kadar canlı kalabilmektedir. Bu zaman aralığında spermin yumurtayı bularak döllemesi gerekmektedir. Aksi halde o ay hamilelik olmayacaktır. Sperm, kadının döl yollarında 7 güne kadar canlı kalabilmektedir. 2-3 günde bir cinsel ilişkiye girmek başarı için en yüksek şanstır.

Exit mobile version