Hamilelik Belirtileri - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Hamilelik Belirtileri

hamilelik belirtileri

hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Uzun zamandır hamilelik planı yapan çiftler için bu süreç son derece heyecan vericidir. Bazı anne adaylarında döllenme işleminin ilk haftasından sonra belirtiler görülebilirken bazı anne adaylarında aynı belirtiler 3-4 hafta sonra görülmektedir. Regl (adet) döneminin 1 veya 2 hafta sarkması en büyük hamilelik belirtisidir. Bu nedenle adet dönemini dikkatle takip etmek gerekir. Diğer hamilelik belirtileri;

Adet (regl) Görmeme

Düzenli şekilde adet gören kadınlarda şayet bu düzen bozulmuş ve gecikme söz konusu ise mutlaka hamilelik testi yaptırmaları gerekir. Ancak adetin geç kalması sadece hamilelik belirtisi anlamına gelmemelidir. Bazı jinekolojik problemlerin varlığında da adet gecikmesi söz konusu olabilmektedir.

Mide Bulantısı

Özellikle sabah saatlerinde gerçekleşen mide bulantıları hamileliğin belirtisi olabilmektedir. Bu bulantılara kusma da eşlik etmektedir. Mide bulantısı ve kusma hamileliğin 6 ila 12. haftaları arasında başlar ve sona erer.

Sık İdrara Çıkmak

Hamile kalan bir anne adayı daha sık idrara çıkmaya başlar. Hamilelik döneminin ilerleyen süreçlerinde idrara çıkma ihtiyacı daha da artar. Bebek büyüdükçe rahim mesane organına daha fazla baskı uygular ve bunun neticesinde idrara çıkma isteği oluşur.

Aşırı Yorgunluk Hali

Hamileliğin ilk aylarında anne adayları kendilerini çok yorgun hissedebilir. Hormonal değişiklikler yorgunluk halinin en başlıca sebebidir. Üçüncü aydan sonra yorgunluk hali son bulur.

Ruh Halinde Değişiklikler

Çoğu anne adayı hamileliklerinin ilk dönemlerinde duygusal gelgitler yaşamaktadır. Özellikle asabiyet ve ağlama isteği ruh hali değişiklilerinin başında gelir. Bu dönemde eş desteği de oldukça önemlidir. 4 veya 5. aydan sonra ruh hali değişiklikleri düzene girer ve anne adayı içinde bulunduğu duruma alışır.

Aşerme ve Yiyeceklerden Tiksinme

Hamileliğin ilk dönemlerinde özellikle kızarmış yiyeceklere karşı bir hassasiyet oluşur. Kafein içeren içecekler içinde aynı durum söz konusudur. Anne adayları bu yiyecek ve içeceklerden tiksinebilir. Bazı yiyecekleri de aniden canı isteyebilir.

Göğüslerde Hassasiyet ve Karıncalanma

Adet dönemine yaklaşan kadınların göğüslerinde hassasiyet oluşur. Hamile kalan bir kadının göğsünde ise bu hassasiyetin daha fazlası gerçekleşir. Gebelik hormonları ile beraber göğüslerdeki kan akışı artar ve meme uçlarında karıncalanma oluşur. Bazı anne adayları döllenmeden sonraki ilk haftada bu belirtileri yaşayabilmektedir.

Exit mobile version