Hamilelikte Burun Kanaması - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Hamilelikte Burun Kanaması

hamilelikte burun kanaması

hamilelikte burun kanaması

Hamilelikte burun kanaması sorunu genellikle plasentadan salgılanan hormonlar nedeniyledir. Gebelik döneminde özellikle progestoron hormonu seviyesi artar. Bu artışa bağlı olarak burun mukozası zayıf ve kırılgan bir hale gelir. Östrojen hormonu da bu süreçte yükselir ve kan akımının artışına neden olur. Bu faktörlere bağlı olarak hamilelik döneminde burun kanaması bazı anne adaylarında görülebilir. Bu kanamalar kimi anne adaylarında birkaç damla olabilirken kimi anne adaylarında ise şiddetli olabilir.

Burun Kanamasında Ne Yapılması Gerekir?

Burun kanaması olan bir anne adayı öncelikle sakin olmalıdır. Bu kanamanın gerek anne adayına gerekse bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Oturur pozisyonda baş hafif şekilde öne eğilmelidir. Böyle bir durumda uzanılmamalı ya da baş geriye doğru yatırılmamalıdır. Parmaklar ile burun köküne doğru yaklaşık 10 dakika kadar baskı uygulanmalıdır. Sonrasında burun bölgesine buz kompresi uygulanmalıdır. Bu uygulama burun içi damarların büzüşmesine neden olur ve kanama durur. Şayet bu uygulamalar ile burun kanaması durmuyor ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Hamilelikte burun kanaması problemi sık olarak tekrarlıyorsa bir Kulak Burun Boğaz uzmanından yardım alınmalıdır. Bu problem karşısında en uygun uygulama ve reçete edilecek ilaçlara doktor karar verecektir.

Burun Kanamasını Önlemenin Yolları

Gerek anne adayının sağlığı gerekse bebeğin sağlığı için hamilelik döneminde kesinlikle sigara içilmemelidir. Sigara tüketimi burun mukozasını kuru tutacağı için burun kanamasına neden olacaktır. Ayrıca odanın nem oranına dikkat edilmelidir. Kış mevsiminde bile olsa oda havalandırılmalı ve nemlendirilmelidir. Burun tıkalı ise tuzlu su veya deniz suyu ile bu sorun giderilmelidir. Beslenmeye dikkat edilmeli ve bolca vitamin tüketilmelidir. Gün içerisinde en az 2,5 lt su tüketilmelidir. Su tüketimi boğaz ve burun içeriğini nemli tutacağı için burun kanaması probleminin de önüne geçilmiş olur. Sinüzit problemi olan anne adayları içinse en doğru ilaçları alanında uzman bir hekim reçete edecektir.

Tüm bu önlemlere rağmen burun kanaması gerçekleşiyorsa detaylı araştırma için uzman bir doktora gidilmelidir. Hamilelik süreci, hassas bir dönem olması nedeniyle gelişigüzel ilaçlar kullanılmamalı ve bilinmeyen uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Exit mobile version