Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı

hamilelikte kan uyuşmazlığı

hamilelikte kan uyuşmazlığı

Hamilelikte kan uyuşmazlığı bebeğin sağlığı açısından önem arz etmektedir. Anne adayının kan gurubu rh(-), babanın kan grubu rh(+) ise bu durum kan uyuşmazlığını gösterir. Şayet bebeğin kan grubu rh(+) ise anne adayının bağışıklık sistemi bebeğin kan hücrelerini yabancı bir madde olarak algılar ve bunları parçalamaya yönelik savunma geliştirir. İlk hamilelik sürecinde anne adayının bağışıklık sistemi bu kan hücrelerine karşı bir savunma geliştirinceye kadar bebek zaten doğmuş olur.

İkinci gebelik sürecinde ise bağışıklık sisteminin oluşturduğu bu savunma sistemi hazır olacağından rahim içindeki bebeğin yaşamına şans vermeyebilir. Gereken tedbirlerin zamanında alınmaması halinde hazırda bulunan savunma sistemi nedeniyle hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından ciddi riskler oluşturabilir. Hamilelikte kan uyuşmazlığı iğnesi bu nedenle son derece önemlidir.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır?

İlk doğum gerçekleştikten sonra bebeğin kan grubuna bakılır. Şayet bebeğin kan gurubu ile annenin kan grubu arasında uyuşmazlık var ise anneye 72 saat içerisinde rhogam iğnesi yapılır. Bu sadece doğum için geçerli değildir. Anne adayı aşağıdaki durumlarla karşılaşması halinde bu iğneyi mutlaka yaptırmalıdır.

Anneye uygulanan rhogam iğnesi ileriki gebeliklerde hem kendisini hem de bebeğini korur. İğnenin yapılmaması halinde annenin sağlığı çok büyük risk altına girecektir.

Kan Uyuşmazlığında Bebek Zarar Görür mü?

Anne adayı ve babada kan uyuşmazlığı olması halinde anne adayının savunma sistemi devreye girer. Bebeğin farklı kan grubuna sahip olması ile bağışıklık sistemi bu durumu tehlike olarak algılar ve saldırıya geçer. İlk hamilelikte bebek zarar görmez ancak anne kanında oluşan antikorlar ileride oluşacak gebelikler için tehlike oluşturabilir. Oluşan antikorlar göbek bağı aracılığı ile bebeğe geçer. Önlem alınmaması halinde doğacak bebekte kalp yetmezliği veya sakatlık gibi ciddi sağlık sorunları görülebilir.

Bazı vakalarda bebeğin anne karnında öldüğü bilinmektedir. Antikorlar sadece kalbi değil bebeğin beynini de olumsuz yönde etkileyebilir. Doğumdan sonra ciddi oranlarda sarılık veya beyin hasarı meydana gelebilir.

Exit mobile version