Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu

hamilelikte karpal tünel sendromu

hamilelikte karpal tünel sendromu

Hamilelikte anne adaylarının ellerinde karıncalanma, uyuşma ve ağrı varsa akla gelen ilk sorun “karpal tünel sendromu” olmaktadır. Hamilelik döneminde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Bu yazımızda karpal tünel sendromu ile alakalı detaylı bilgileri paylaşacağız.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Bir ya da her iki elin ilk üç parmağını tutan, kişilerin gündelik hayatını olumsuz etkileyen ve ilerleyici özellik gösteren hastalıktır. El bileğinin ortasında yer alan ve ilk 3 parmağa dağılan medyan sinirinin bir nedenle bası altında kalması sonucu ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlükle kendini gösterir.

Hamilelikte ilk kez karpal tünel sendromu ile karşılaşan anne adaylarının büyük çoğunluğu diğer hamileliklerinde de bu sendromla karşılaşabilmektedir. Bu sağlık sorununa maruz kalan kişiler sabah uyandıklarında bileklerinde şiddetli ağrı hissederler. Aile geçmişinde karpal tünel sendromu olanlar veya daha önce boyun, omuz problemi yaşayan kişiler risk altındadırlar. Hamilelik döneminde alınan fazla kilolar ya da çoğul gebelikler bu sendroma neden olabilmektedir. Kişinin gündelik hayatını olumsuz yönde etkileyen bu sağlık sorunu çok ciddi bir problem değildir. Bebeğin doğumundan sonra genellikle 3 ay sonra belirtiler kendiliğinden geçebilmektedir.

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Egzersizleri

El bileğinin üzerine hafifçe masaj yapılabilir. Eğer yardımcı olacak biri yoksa ağrıları dindirmek için diğer elle bu masaj uygulanabilir. Diğer elin baş parmağı ile ağrı olan yere çok fazla baskı uygulamadan hafifçe masaj yapılır. Ayrıca gece uykuya dalmadan önce bileği sabit tutacak bir askı da ağrıların azalmasına neden olur.

Ağrıları Azaltmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Gece uykusuna geçilmeden önce takılacak ateller, el bileğinin uyku esnasında sabit kalmasını sağlayarak sinir sıkışmasını önler. Ağrı olan bilek bölgesine buz kompresi uygulanması da ağrıyı azaltır. Bileğin üzerine yeşil veya beyaz lahana yaprakları koymak da bu bölgedeki ödemi azaltacaktır. Fakat bu yapraklar iyice temizlenmeli ancak yıkanmamalıdır. Ayrıca yaprakların dolapta soğutulması da iyi olur ama dondurucuya konmamalıdır. Ağrı geçene veya azalana kadar yapraklar yenilenmelidir.

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Hamilelik döneminde karpal tünel sendromu için cerrahi uygulamalardan kaçınılmaktadır. Çok acil bir sorun olmadığı sürece hamilelik döneminde lokal veya genel anestezi içerikli işlemler uygun görülmemektedir. Cerrahi işlem yerine anne adayının bileğini sabit tutup parmaklarını oynatmasını sağlayan istirahat bileklikleri tavsiye edilmektedir.

Exit mobile version