Hamilelikte Midye Yenir mi? - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Hamilelikte Midye Yenir mi?

hamilelikte midye

hamilelikte midye

Hamilelikte midye yenir mi sorusu anne adaylarının sıkça araştırdığı konuların başında gelmektedir. Hamilelik döneminde beslenme faktörü anne adaylarının göz önünde bulundurması gereken bir husustur. Bu dönemde tüketilen besinlerin kan yoluyla bebeğe geçtiğini unutmamak gerekiyor. Birçok deniz ürününü tüketmek hem anne hem de bebeğin sağlığına olumlu katkı sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda deniz ürünlerinin beyin gelişimi ve sağlığına büyük katkılar sağladığı kanıtlanmıştır. Ancak bazı deniz ürünlerini tüketmekte bireylerin sağlığı üstünde olumsuz katkılar yapabilmektedir. Özellikle kabuklu deniz canlılarının tüketimi konusunda dikkatli olunmalıdır.

Hamilelik döneminde Omega-3 değeri açısından oldukça zengin bir besin değerine sahip olan balıklar mutlaka tüketilmelidir. Ancak balık alınırken taze olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bayat olan gıda ürünleri kana karışacağından dolayı rahimdeki fetüse de zarar gelme olasılığı oldukça yüksektir. Düzenli olarak haftada 2 defa balık tüketimi yapmak hem anne hem de bebeğin beyin sağlığı açısından önemlidir. Ancak bu dönemde kabuklu deniz canlılarının tüketiminden uzak durmak yararlı olacaktır. Hamilelikte midye tüketimi doktorlar tarafından önerilmemektedir.

Kabuklu deniz ürünlerinin içeriğinde cıva bulunmaktadır. Şayet hamilelik döneminde midye tüketilmişse ve bu gıda ürününün içeriğinde yüksek miktarda cıva varsa bebeğin beyin ve sinir gelişiminde risk oluşturur. Hangi hijyen koşullarında üretildiği bilinmeyen yerlerden gıda ürünü almak veya tüketmek gebelik sürecini riske atacaktır.

Hamilelikte midye yemek konusunda ısrarcı olan anne adaylarının hijyen konusuna dikkat etmesi gerekir. Ayrıca midyelerin tam pişmiş olmasına da dikkat edilmelidir. Tam pişmemiş midyelerin içeriğinde bakteri veya mikrop barınabilmektedir. Bu tür pişmemiş ürünleri tüketen bireylerin sindirim sisteminde problemler ortaya çıkar. Hamilelerde ise durum daha farklıdır. Hijyenik olmayan koşullarda üretilen midye tüketimi kana karışacağı için bebeğin sağlığına da olumsuz etkiler meydana gelir.

Hamilelik döneminde midye tüketiminin doğru yöntemleri de bulunmaktadır. Eş veya yakın bir tanıdığın temiz yerlerden çıkaracağı midye doğru bir şekilde ev ortamında pişirilirse çok fazla endişe etmemek gerekir. Bu durum sadece midye ile değil diğer deniz kabuklusu canlıları içinde aynıdır. Bu nedenle uygun yemek tarifi içeriklerinin yer aldığı güvenilir kaynaklardan pişirme yöntemlerine bakılmalıdır.

Exit mobile version