Hamilelikte Reflü - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Hamilelikte Reflü

hamilelikte reflü

hamilelikte reflü

Hamilelikte reflü anne adaylarının sıkça karşılaştığı geçici sağlık sorunlarından biridir. Hamilelik dönemi boyunca ve doğum sonrası bazı geçici rahatsızlıklar görülebilir. Bu sağlık sorunlarından biri de reflü problemidir. Anne adayının hamilelikten önce de böyle bir sağlık sorunu olabilir. Ama gerekli önlemlerin alınması halinde hamilelik dönemi reflüsü sanıldığından daha hafif atlatılabilir. Hem hamilelik sürecinde hem de bebeğin dünyaya gelişinden sonra reflüden kurtulmak için çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemlerin en başında yeme alışkanlıklarınızda birtakım değişiklikler yapmak gelir.

Reflü Nedir?

Asidik mide içeriğinin bir zorlama olmadığı halde yemek borusuna geri kaçmasına reflü denir. Reflü aslında sıkça görülen bir sağlık sorunudur. Yemek borusunun iç yüzeyi midenin iç yüzeyi gibi aside dirençli bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle çabuk tahriş olur. Temel belirtiler göğüste yanma ve ağza acı-ekşi su gelme hissidir. Ancak az sayıda hasta bu belirtiyle ilgili olarak tıbbi yardım arama ihtiyacı duyar. Hamilelikte reflü gelişimini tetikleyecek birçok faktör vardır. Reflü, anne adaylarının neredeyse tamamında görülebilir. Bebeğin doğumundan sonra semptomlar gerileyeceği için nadiren yemek borusu mukozasına zarar verecek düzeye erişir. Reflü birçok nedene bağlı olsa da ana nedeni yemek borusuyla mide arasındaki kapakçık basıncının azalmasıdır.

Hamilelik Reflüsü Nasıl Oluşur?

Kadınların üreme hormonları olan progesteron ve östrojen, yemek borusunun uç kısmındaki kapakçığın basıncını düşürücü etkiye sahiptir. Hamilelikte reflü problemi yaşanmasının nedeni özellikle hamilelik döneminde artan progesteron hormonu seviyesidir. Özellikle hamileliğin son aylarında karın içi basıncın artması ve bunun mide üzerinde oluşturduğu baskı da reflü yakınmalarını artırır.

Artan bu basınç nedeniyle görevini yerine getiremeyen yemek borusu kapakçığı asitli mide içeriğinin yemek borusuna geçmesine engel olamaz ve anne adayında yakınmalar başlar. Anne adaylarının çoğu yakınmalarını ilk veya ikinci üç ayda yaşarlar. Son üç ayına giren hamilelerin % 80’inde bu sağlık sorunu görülür. Özellikle gebelik sürecinde çok sıkıntılara neden olsa da reflü tedavisi olmayan bir hastalık değildir.

Hamilelikte Reflüye Ne İyi Gelir?

Hamilelikte reflü sorununun tedavi yöntemi öncelikle hayat stili değişiklikleri ve antiasit olur. Kullanılacak antiasitlerin bebeğe herhangi bir zararı olmaz. Mide içeriğindeki asit ortamını nötralize eden antiasit ilaçlar ve mide üzerinde bir bariyer oluşturan antiasit asit kombinasyonu ürünler de reflü semptomlarının giderilmesinde çok faydalı ve güvenlidir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan reflü, genel olarak hafif seyreder ve bebeğin doğmasından sonrası yakınmalar kaybolur.

Reflü sorunu olan anne adaylarının gün içerisinde küçük öğünler tüketmesi, uygulayacakları diyetlerde yağ içeriğini azaltması, kullanıyor ise sigarayı bırakması faydalı olur. Ayrıca öğün aralarında bol sıvı tüketilmesine de dikkat edilmelidir. Böylelikle mide içi basıncı çok artmaz ve kapakçığa daha az basınç yüklenmiş olur. Çikolata, asitli içecekler, domates içerikli ürünler reflüyü sorununu tetikleyebilir.

Exit mobile version