Hamilelikte Saç Boyamak Bebeğe Zarar Verir mi? - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Hamilelikte Saç Boyamak Bebeğe Zarar Verir mi?

hamilelikte saç boyamak

hamilelikte saç boyamak

Gebelik döneminde anne adaylarının merak ettiği konuların başında ” hamilelikte saç boyamak bebek için zararlı mıdır ” sorusu gelir. Hamilelik döneminde olabildiğince sağlıklı olmak isteyen ve bebeğin sağlığına ve gelişimine olumsuz etki etmekten endişe duyan anne adayları, çoğunlukla bu dönemde saç boyatma konusunda çekingen davranmaktadır. Gerekli önlemlerin alınması halinde hamilelikte saç boyası kullanmak, anne için de bebek için de herhangi bir sorun teşkil etmez. Bilinenin aksine saç derisine sürülen boya kan yolu ile bebeğe geçmez. Bu nedenle hamilelikte saç boyamanın güvenli olduğu söylenebilir. Ancak saç derisinde herhangi bir yara ya da kesik varlığı söz konusu ise boya sürmekten çekinilmelidir. Aksi halde boya içeriğinde yer alan kimyasallar kafa derisinde daha derinlere nüfuz eder.

Hamilelikte Saç Ne Zaman Boyatılmalıdır?

Hamilelik döneminde saç boyamak için genellikle ilk üç ayın bitmesini beklemek gerektiği söylenir. Ancak yapılan araştırmalar, bu süreninde özellikle bir etkisinin olmayacağı yönündedir. Yani aslında, hamilelik döneminin herhangi bir zamanında saçları boyatmanın anne veya bebek sağlığına olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak gebeliğin ilk haftalarında görülebilen mide bulantısı gibi belirtiler anne adayını çok fazla rahatsız ediyorsa, bu dönemde saç boyatmak tabiki de doğru bir tercih olmayacaktır. Saç boyası içeriğindeki malzemelerinin yoğun kokusu, mide bulantısı şikayetlerinin artmasına neden olabilir. Kısacası, hamilelikte saç boyamak için yoğun belirtilerin geçmesini beklemek doğru bir adım olacaktır.

Hamilelikte Saç Boyanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Saç boyası seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli faktör; alerjik bir reaksiyonun gelişip gelişmediğidir. Daha önce saçlar boyatılmış olsa bile, saç derisi yeni bir boya türüne alerjik reaksiyon gösterebilir ve kızarıklıklar, kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkarak cilde zarar verebilir. Bu nedenle saçların tamamı boyatılmadan önce kafada küçük bir noktada saç boyasını test etmek kesinlikle tavsiye edilir.

Hamilelik döneminde mümkün olduğunca kimyasal içerikli ürünlerden uzak kalmayı tercih eden anne adayları, doğal içerikli saç boyalarını da tercih edilebilir. Ev ortamında kullanılabilecek boyaların kullanım talimatlarını dikkatlice okunmalı, açığa çıkacak kimyasalları daha uzun süre solumamak içinse maske takılmalıdır.

Exit mobile version