Hamilelikte Yüksek Tansiyon - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Hamilelikte Yüksek Tansiyon

Hamilelikte yüksek tansiyon

Hamilelikte yüksek tansiyon

Hamilelikte yüksek tansiyon problemi gebelik süreci için riskli bir sağlık sorunudur. Bir insanın normal tansiyon değeri 12( 120 mmHG) – 8 (80 mmHG)’dir. Hamilelik döneminde bu değerlerde değişiklikler görülmesi olağan bir durumdur. Büyük tansiyon değeri 5-10 mmHG, küçük tansiyon değeri ise 11-6 seviyesine kadar düşebilir. Şayet bir anne adayının gebelik sürecinde tansiyon değeri 9-6 arasında seyrediyorsa bu durum normal karşılanabilmektedir. Bu değerler 6-4’ü seviyelerindeyse sınırın biraz altında demektir. Ancak 5 -3,3 değerlerinde ise tansiyonun düşük olması söz konusudur ve müdahale gereklidir.

Hamilelikte Yüksek Tansiyonun Zararları Nelerdir?

Hamilelikte 20. ayda yüksek tansiyon problemi tekrarlıyorsa bu durum preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) olarak bilinen sağlık sorununa dönüşebilir. Bu durum anne adayının hayati organlarının birçoğuna zarar verebilir. Eğer gebelik zehirlenmesine bir de kasılmalar tarzında riski artıran durumlar, nöbet ve ataklar eşlik ediyorsa eklampsi sorunu da düşünülebilir. Eklampsi de preeklampsi gibi tehlikeli bir durumdur.

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Sebepleri

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Belirtileri

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Tedavisi

Eğer kan basıncı yavaşça yükseliyorsa ve anne adayı gebelik sürecinin sonuna yakın değilse yatak istirahati yüksek tansiyon değerini düşürebilir. Eğer yüksek tansiyon tehlikeli değerlere kadar yükselmiyorsa doğum başlayana dek gebelik sürecinin devam etmesine izin verilebilir. Şayet preeklampsi sorunu gelişirse tek tedavi yöntemi doğumdur. Bebeği doğurma kararı anne adayına ait riskler ve bebeğin anne karnında mı yoksa yoğun bakım şartlarında mı gelişimi riskleri göz önünde tutularak verilmelidir. Bazı durumlarda sezaryen yöntemine ihtiyaç duyulabilir. Son olarak yüksek tansiyon anne adayını ve bebeği şiddetli problemler açısından riske sokabilir. Bir anne adayının kronik hipertansiyon problemi varsa preeklampsi gelişimi açısından riskli sınıfta yer alır.

Exit mobile version