Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Nedir? - Bebek Hayatı
Bebek Hayatı

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Nedir?

gebelik zehirlenmesi

gebelik zehirlenmesi

Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi), sadece hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkan, doğumdan kısa bir süre sonra düzelen ve nedeni tam olarak bilinemeyen bir hastalıktır. İdrarda protein seviyesi kaybı ile başlayan gebelik zehirlenmesi (preeklampsi), normalde damarların içinde bulunması gereken sıvı dışarı sızar. Bu durumda eller ve bacaklarda şişlikler meydana gelir. Problemin devamı halinde anne adayının tansiyon seviyesi zamanla yükselmeye başlar. Bu durumda hamilelik sürecinde sıkça rastlanılan problem olan hipertansiyon da görülebilir. Hipertansiyon sorunu tüm gebeliklerin %15’inde görülür ve bunun da yaklaşık %70’indeki neden preeklampsidir.

Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi), 20 yaş altı ve 40 yaş üzerindeki gebeliklerde, ikiz gebelikler gibi çoğul gebeliklerde, rahim içindeki suyun fazla olduğu durumlarda, kan şekeri yüksekliği olan şeker hastaları ve kronik yüksek tansiyon problemi olan anne adaylarında daha sık ortaya çıkar. Özellikle hamilelik süresi boyunca dinlenme fırsatı olmayan ve çok çalışan anne adaylarında da preeklampsi ortaya çıkma riski yüksektir.

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Belirtileri

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Nedenleri

Preeklampsinin oluşumuna sebep olan birkaç faktör vardır. Uzman hekimler, bu problemin plasentada başladığına inanmaktadır. Plasenta hamilelik döneminde fetüsü besleyen organdır. Hamilelik sürecinin başlarında, plasentaya etkili bir şekilde kan yollamak için yeni kan damarları gelişir. Preeklampsi sorunu olan anne adaylarında bu kan damarları düzgün gelişmemiş veya çalışmıyor olabilir. Normal kan damarlarından daha dar bir yapıdadırlar ve onlardan akabilecek kan miktarını sınırlayan hormonal sinyallemeye farklı tepki verirler.

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Tedavisi

Hamilelik döneminde preeklampsi sorunu için önerilen tedavi bebeğin doğumudur. Genellikle bu yöntem hastalığın ilerlemesini önler. Hafif semptomlu preeklampsi varlığında bile anne adayı ve bebek çok yakın takibe alınır. Bu süreçte kan değerleri takip edilirken tansiyon değeri düşürülür. Doktor, bebeğin yoğun bakım ortamında yaşayabileceği kanaatine varınca ve semptomlar ağırlaşınca doğum işlemi geciktirmeden yapılır. Ağır preeklampsi ve eklampsi semptomları gelişmemesi için anne adayına magnezyum tedavisi başlanır. Doğum işlemi sonrasında da annenin ve bebeğin yoğun bakım ünitesinde takibi devam eder.

Exit mobile version